Jak pracujemy - zwrotnice

Zwrotnica, czyli zestaw filtrów głośnikowych rozdzielających pasmo akustyczne na głośniki zaprojektowane do odtwarzania konkretnego zakresu częstotliwości. To właśnie zwrotnica, zaraz po głośnikach, najbardziej wpływa na to jak grają kolumny głośnikowe. Co ważne, nawet bardzo dobre głośniki nie zagrają dobrze bez odpowiedniej zwrotnicy, natomiast doświadczony kontruktor nawet ze słabszych głośników potrafi wycisnąć bardzo dobre granie. Często zdarza się, że ten sam zestaw głośników będzie grał zupełnie odmiennie na dwóch różnych zwrotnicach.

Zwrotnice stosowane w naszych kolumnach głośnikowych są naszymi autorskimi konstrukcjami, powstającymi na bazie pomiarów w bezechowej komorze akustycznej. Ale pomiary to tylko narzędzie w procesie projektowym. Nasze zwrotnice to suma wielotygodniowych odsłuchów czasem nawet kilkudziesięciu wersji, w różnych warunkach i pomieszczeniach odsłuchowych, na różnym sprzęcie towarzyszącym. Nasze zwrotnice to dobór wysokiej jakości elementów szeregowych oraz elementów równoległych, które pozwalają zachować rozsądny pułap cenowy, nie wpływając na jakość odtwarzania dźwięku. Nasze zwrotnice to suma naszych doświadczeń i umiejętności.

Godnym podkreślenia jest fakt montażu naszych zwrotnic techniką "punkt do punktu". Dzięki temu na drodze sygnału elektrycznego staje zawsze tylko jedno połączenie pomiędzy elementami zwrotnicy. W zwrotnicach montowanych na płytkach drukowanych sygnał elektryczny z jednego elementu do drugiego płynie zwykle przez dwa połączenie lutowane oraz cienką warstwę miedzi.

Być może nasze zwrotnice nie są piękne, ale nie muszą być. Są w środku kolumny. Natomiast jest to kawałek naprawdę dobrej inżynierii, składanej ręcznie z największą starannością, metodą "punkt do punktu".

KONTAKT

ul. Łódzka 57

+48 604 639 301

+48 883 41 96 96

Napisz do nas