Jak pracujemy - pomiary w komorze akustycznej

Pomiary naszych kolumn głośnikowych wykonujemy w bezechowej komorze akustycznej znajdującej się w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.

W procesie projektowym kolumn głośnikowych wykonujemy zwykle trzy cykle pomiarowe.

Pomiary prototypowe, dzięki którym wybieramy modele zastosowanych głośników, dobieramy odpowiednie rozmieszczenie głośników, pochylenie kolumny oraz szczegóły konstrukcyjne obudowy wpływające na charakterystykę poszczególnych głośników.

Po serii pomiarów prototypowych dochodzimy do optymalnego wyboru głośników oraz optymalnej konstrukcji mechanicznej obudowy w ramach założeń projetowych. Następnie budujemy kolumny, które służą do pomiarów w celu zaprojektowania zwrotnicy. Na podstawie wyników tych pomiarów zaczynamy projektować zwrotnicę, czyli zestaw filtrów rodzielających pasmo akustyczne na odpowiednio do tego zaprojektowane głośniki. Jest to najbardziej żmudny proces, wymagający wielu odsłuchów, w róznych pomieszczeniach odsłuchowych, na podstawie których dobieramy wartości elementów filtrów zwrotnicy.

Gdy dochodzimy do ostatecznego kształtu zwrotnicy wykonujemy pomiary kontrolne, służące weryfikacji projektu.


Na fotografii ilustrującej widać kolumnę Zene, która została przywieziona na pomiar kontrolny oraz kolumnę Zene Pro, która przechodziła pierwszy etap pomiarów, czyli pomiary prototypowe.KONTAKT

ul. Łódzka 57

+48 604 639 301

+48 883 41 96 96

Napisz do nas